Przepisy

Jest rozporządzenie w sprawie badań psychologicznych oraz lekarskich

W życie wchodzą dwa - tak oczekiwane - akty wykonawcze ustawy o kierujących pojazdami, a tu: rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 17 lipca 2014 r. w sprawie badań lekarskich osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami i kierowców oraz rozporządzenie ministra zdrowia z dnia 8 lipca 2014 r. w sprawie badań psychologicznych osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, kierowców oraz osób wykonujących pracę na stanowisku kierowcy. Zmianą wspólną rozporządzeń jest szczegółowe określenie warunków dokonywania stanu narządu ruchu oraz występowania chorób układu sercowo-naczyniowego. Ponadto związane są z rezygnacją z przepisów przeniesionych na poziom ustawowy a dot. np. badań przeprowadzanych w trybie odwoławczym. Doprecyzowano tryb przeprowadzania badań. Także w kontekście oceny możliwego uzależnienia od alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu lub nadużywania leków zaburzających zdolność kierowania pojazdem. W zakresie badań psychologicznych wprowadzono zmiany w procedurach i szczegółowych opisach badań oceniających widzenie zmierzchowe, czy zjawisko olśnienia, czy sprawności intelektualnej, osobowości, temperamentu itd. Wydający rozporządzenia minister zdrowia określił także stawki opłat za przeprowadzane badania. Jak przewidziano w art. 137 ustawy o kierujących dotychczasowe przepisy wykonawcze wydane na podstawie art. 80d ust. 7, art. 88 ust. 7, art. 94 ust. 4, art. 100 ust. 2, art. 115, art. 115l, art. 123, art. 125 oraz art. 127 ust. 4 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym zachowują moc do dnia wejścia w życie przepisów wykonawczych wydanych na podstawie upoważnień określonych w niniejszej ustawie, nie dłużej jednak niż przez okres 18 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy.

Określa ona: szczegółowe warunki, tryb, zakres i sposób przeprowadzania badań psychologicznych w zakresie psychologii transportu i wydawania orzeczeń psychologicznych; metodykę przeprowadzania badań psychologicznych, o której mowa w art. 85 ust. 2 pkt 1 powołanej ustawy, sposób postępowania z dokumentacją związaną z badaniami psychologicznymi w zakresie psychologii transportu, zwaną dalej “dokumentacją badania psychologicznego” oraz wzory stosowanych dokumentów; wzór zaświadczenia o wpisie do ewidencji uprawnionych psychologów; wzór zaświadczenia o wpisie do rejestru przedsiębiorców prowadzących pracownię psychologiczną; szczegółowe warunki, jakie musi spełniać pracownia psychologiczna; wysokość opłat za: badanie psychologiczne w zakresie psychologii transportu, wpis do rejestru przedsiębiorców, wpis do ewidencji uprawnionych psychologów. Akt wchodzi w życie z dniem 20 lipca 2014 r. Także z tym dniem traci moc poprzedzające je rozporządzenie z dnia 1 kwietnia 2005 r., które traci moc na podstawie art. 137 ustawy o kierujących pojazdami.

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 17 lipca 2014 r. w sprawie badań lekarskich osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami i kierowców (2014.949). Rozporządzenie określa: szczegółowe warunki i tryb przeprowadzania badania lekarskiego; zakres: badań lekarskich, konsultacji u lekarzy specjalistów, pomocniczych badań diagnostycznych; jednostki uprawnione do przeprowadzania badań, o których mowa w art. 75 ust. 1 pkt 3-5 oraz w art. 79 ust. 4 i 5 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami; wzory stosowanych dokumentów oraz wzór pieczątki uprawnionego lekarza; dodatkowe kwalifikacje, o których mowa w art. 77 ust. 1 pkt 3 lit. b ustawy; podmioty uprawnione do przeprowadzania szkoleń lekarzy w zakresie badań kierowców oraz ramowy program ich szkolenia; wysokość opłaty: za badanie lekarskie, za wpis do ewidencji, o którym mowa w art. 77 ust. 2 pkt 1 ustawy. Rozporządzenie obowiązuje z dniem 20 lipca 2014 r., było ono poprzedzone rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 7 stycznia 2004 r. w sprawie badań lekarskich kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami (2013.133), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia na podstawie art. 125 pkt 10 lit. j i art. 137 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami.