Kandydat na Kierowcę

Będą kształcić kierowców w szkołach – minister Anna Zalewska obiecała ZMPD

piątek, 03-06-2016
19 maja 2016 r. przedstawiciele ZMPD spotkali się z minister edukacji narodowej Anną Zalewską. Uzgodnienia przyjęte podczas rozmowy wskazują na realne szanse uruchomienia kształcenia w szkołach ponadgimnazjalnych w zawodzie kierowca-mechanik już w roku szkolnym 2016/2017, z uzyskaniem przez absolwenta kwalifikacji wstępnej i prawa jazdy w kategorii C.
Stanowi to zwieńczenie kilkuletnich starań Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce o wprowadzenie nauczania w szkołach ponadgimnazjalnych w deficytowym i poszukiwanym na rynku zawodzie kierowcy.

Kierowca-mechanik – czy powróci ten kierunek kształcenia?

piątek, 03-06-2016
Polska branża transportowa cierpi na niedobór pracowników. Oszacowano, że brakować może nawet 20 tysięcy kierowców. Pojawiła się jednak perspektywa zmiany stanu rzeczy. Zawód kierowca-mechanik zniknął z listy możliwych do zdobycia profesji, gdyż nie było podstawy programowej kształcenia. Ministerstwo Edukacji Narodowej prowadzi jednak prace mające na celu zmianę stanu rzeczy.

Komunikat Ministerstwa Infrastruktury: Można egzaminować na prawo jazdy.

czwartek 25-02-2016
KOMUNIKAT: Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego mogą bez przeszkód przeprowadzać egzaminy państwowe na prawo jazdy. RCL opublikowało już nowe rozporządzenia regulujące zasady przeprowadzania tych egzaminów. Dotychczasowe regulacje w tej sprawie obowiązywały do północy 24 lutego 2016 r.

Nowe kursy i szkolenia w WORD (po 4.1.2016 r.)

wtorek, 10-11-2015
Od 4 stycznia 2016 roku wchodzą w życie już ostatnie - oczekujące od stycznia 2013 r. - przepisy z ustawy o kierujących pojazdami. W związku z tym czeka nas kilka zmian. Kierowcy, którzy po 4 stycznia 2016 roku po raz pierwszy uzyskają prawo jazdy kategorii B podlegać będą okresowi próbnemu, który będzie trwał dwa lata. W okresie tym kierowca będzie zobowiązany między czwartym a ósmym miesiącem, licząc od dnia otrzymania prawa jazdy, do odbycia kursu dokształcającego z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz praktycznego szkolenia w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym

Kierowca mechanik wprowadzony do szkół zawodowych! MEN podpisało nowelizację rozporządzenia

poniedziałek, 09-11-2015

Do szkolnictwa zawodowego wprowadzono zawód kierowca – mechanik. W ten sposób kilkuletnie starania ZMPD zakończyły się powodzeniem.

Wniosek do TK ws. zatrzymywania praw jazdy

środa, 23-09-2015

Rzecznik Praw Obywatelskich skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie niezgodności przepisów Prawa o ruchu drogowym i ustawy o kierujących pojazdami z Konstytucją RP oraz Konwencją o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności.

Pytania na egzamin teoretyczny na prawo jazdy zostaną upublicznione

wtorek, 03-03-2015

Jak donosi "Dziennik Gazeta Prawna", już wkrótce pytania na egzamin na prawo jazdy zostaną upublicznione! To zaś oznacza, że zdanie egzaminu będzie znacznie łatwiejsze niż dotychczas, co jest raczej dobrą wiadomością.

Bez znajomości zasad eco-drivingu nie zdamy na prawo jazdy

wtorek, 25-11-2014

Już od przyszłego roku zmienić mają się przepisy dotyczące robienia prawa jazdy kategorii B. Adepci jazdy będą musieli teraz wykazać się także znajomością podstaw eco-drivingu, czego będą nauczy ich szkoły jazdy. Poprzez eco-driving rozumie się tutaj m.in. zmianę biegów w odpowiednim momencie, jazdę na odpowiednich obrotach, czy hamowanie silnikiem przed skrzyżowaniem.

Strony