TRANSPORT DROGOWY

Słowacja: Od 2 listopada obowiązkowe testy

Wjazd z Polski do Słowacji i tranzyt z Polski przez jej terytorium od 2 listopada 2020 r. będą się odbywać bez kontroli granicznych, lecz niezbędne będzie posiadanie zaświadczenia o negatywnym wyniku testu RT-PCR na COVID-19. Uwaga tranzyt zwolniony!

Sprawa Brexitu powraca - ważne informacje dla przewoźników

Od 1 stycznia 2021 r. warunki współpracy gospodarczej w relacjach Wielkiej Brytanii z Unią Europejską zależeć będą od treści przyszłej umowy pomiędzy Wielką Brytanią a UE.

Od 4 czerwca wspólne europejskie zasady wydłużania ważności dokumentów i certyfikatów

Wspólne europejskie zasady ws. odnawiania lub przedłużania ważności certyfikatów, świadectw, licencji i zezwoleń przyjęte.

Odpowiadając na postulaty branży transportu drogowego, w tym ZMPD oraz organizacji partnerskich zrzeszonych w IRU, instytucje UE przyjęły Rozporządzenie ws. odnawiania lub przedłużania ważności niektórych certyfikatów i świadectw, licencji i zezwoleń oraz przesunięcia niektórych okresowych kontroli i okresowych szkoleń w obszarach prawodawstwa dotyczącego transportu. Zapisy Rozporządzenia mają być stosowane od dnia 4 czerwca br.

Nieuczciwi pośrednicy nie mogą dłużej być bezkarni - pisze Jan Buczek do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro

30.04.2020

Prezes Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce Jan Buczek zwrócił się do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro z prośbą o podjęcie działań i wsparcie starań Zrzeszenia mających na celu skuteczniejszą ochronę świadczenia usług przewozowych poprzez penalizację praktyk polegających na uchylaniu się od regulowania należności wobec przewoźników.    

Badania profilaktyczne i szkolenia BHP

Stanowisko Głównego Inspektora Pracy z dnia 1 kwietnia 2020 r. w zakresie:

  • utraty mocy Stanowiska z dnia 23 marca 2020 roku – w zakresie obowiązku terminowego kierowania pracowników na profilaktyczne badania lekarskie,
  • obowiązku terminowego przeprowadzania szkoleń w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.
Dramat kierowców na wschodnich granicach Polski. Jan Buczek z apelem do premiera

Dramatyczna sytuacja zablokowanych na wschodnich granicach Polski kierowców wykonujących międzynarodowy transport drogowy zobligowała prezesa ZMPD Jana Buczka do apelu do premiera Mateusza Morawieckiego.

Holandia - elektroniczne zgłoszenie delegowania

30.01.2020

Od 1 marca 2020 r. Holandia wprowadza elektroniczny system zgłaszania dla pracodawców, których kierowcy są tymczasowo delegowani do Holandii.

Świąteczne ograniczenia w ruchu pojazdów

Główny Inspektorat Transportu Drogowego przypomina o zakazie ruchu pojazdów powyżej 12 ton. Zakaz będzie obowiązywał od 20 do 22 kwietnia, czyli w Wielką Sobotę, Niedzielę i w Wielkanocny Poniedziałek. Uwaga kara za naruszenie zakazu wynosi 2 000zł.

Strony