Przepisy

Przeterminowane prawo jazdy – konsekwencje dla kierowcy

Niewymienienie prawa jazdy nie jest przestępstwem, za które odbiera się uprawnienia do kierowania pojazdami. Taka sytuacja powinna być potraktowana jako nieokazanie do kontroli wymaganego dokumentu i poskutkować nałożeniem na kierowcę mandatu karnego w wysokości 50 zł.

Obowiązek kierowcy

Zawodowi kierowcy mają obowiązek uzyskać do prawa jazdy wpis potwierdzający odbycie wymaganych badań lekarskich i psychologicznych oraz szkoleń. Jednak często się zdarza, że kierowca zrobił badania i zdobył wymagane świadectwo kwalifikacji zawodowej, natomiast z jakiegoś powodu nie zgłosił się do wydziału komunikacji, aby wymienić prawo jazdy. Za to zaniedbanie wyłączną odpowiedzialność ponosi kierowca.

Obowiązek odbycia kwalifikacji wstępnej lub szkolenia okresowego uzależniony jest od daty uzyskania prawa jady odpowiedniej kategorii. Kierowcy, wykonujący przewozy, do których wymagana jest kategoria prawa jazdy C lub C + E i którzy uzyskali prawo jazdy kategorii C w okresie od 1 stycznia 2006 r. do 10 września 2009 r., mieli czas na wymianę dokumentów do 10 września 2014 r.

Niewymienione prawo jazdy

Jeżeli kierowca był zobowiązany wymienić prawo jazdy w określonym terminie, będzie w pełni odpowiedzialny za niedotrzymanie terminu. Natomiast jeśli okres wymiany uprawnienia jeszcze nie upłynął, to firma jest odpowiedzialna za wystawienie kierowcy zaświadczenia o spełnieniu wymogów ustawy o transporcie drogowym. Może to być jakikolwiek dokument potwierdzający spełnienie tych wymagań.

Zdarza się, że kierowca w trakcie kontroli okazuje po prostu oryginały orzeczeń lekarskich i psychologicznych oraz świadectwo kwalifikacji zawodowej. Jednak w ten sposób nie zostaje spełniony wymóg posiadania przy sobie zaświadczenia. Dokumenty wystawione przez lekarza lub ośrodek szkolenia nie są zaświadczeniem wystawionym przez przewoźnika.