Przepisy

Niemieckie myto od 7,5 tony - sprawdź na co uważać

Równocześnie z uruchomieniem pojazdu urządzenie pokładowe sprawdza masę. Jeśli samochód ciężarowy porusza się bez przyczepy, należy wybrać „<7,5 t" i potwierdzić naciskając „OK". Jeśli pojazd jadący z przyczepą podlega opłacie drogowej, należy potwierdzić „>=7,5" naciskając „OK". Zasadniczo należy sprawdzać ustawienia urządzenia pokładowego przed rozpoczęciem każdej jazdy i za każdym razem odpowiednio je dostosować. Dotyczy to zarówno masy, jak i liczby osi. Ostatnio wprowadzone dane obowiązują do kolejnej zmiany.

Od 1 października 2015 r. samochody ciężarowe o dmc od 7,5 t do 12 t podlegają opłatom drogowym. Jeśli w nocy z 30 września na 1 października pojazd będzie w trasie, o północy należy się na chwilę zatrzymać, aby wyłączyć i ponownie włączyć zapłon. Przy ponownym uruchomieniu samochodu ciężarowego po godz. 00:00 wskazanie diody urządzenia pokładowego zmienia się automatycznie i zaczyna świecić na „zielono". Masa nie jest sprawdzana, ale kierowca musi ustawić prawidłową liczbę osi i potwierdzić naciskając „OK". Urządzenie pokładowe pobiera opłatę i jazda może być kontynuowana.

 

W przypadku urządzeń pokładowych w pojazdach o dopuszczalnej masie całkowitej od 12 t po ponownym uruchomieniu silnika nic się nie zmienia w zakresie obsługi urządzenia. Tak jak dotychczas kierowca musi ustawić prawidłową liczbę osi.