Przepisy

30 marca - ograniczenia: CH, MD, SK, HU, KZ, TR, BY, FI, SLO, ES, NO, UA, DE, RU, TM, FR, LV, GB, RO, DK, IT, GR - aktualizowane

Informacje z 30 marca

Hiszpania

Ustawą 10/2020 wydaną o północy 29 marca wprowadzono zaostrzenie przepisów, poprzez obowiązkowy płatny urlop od 30 marca do 9 kwietnia dla osób pracujących w obszarach uznanych za zbędne.
Hiszpanie zalecają, aby firmy zajmujące się transportem towarów i logistyką drogową skontaktowały się ze swoimi klientami z siedzibą w Hiszpanii, aby sprawdzić, czy ich działalność należy do tych, którzy działają w tych dniach.
Źródło: ASTIC

Informacje z 29 marca

Rumunia

Rumuńskie Ministerstwo Transportu publikuje codzienne informacje o sytuacji na przejściach granicznych na stronie internetowej 
Aktualizowany czas oczekiwania na granicy można również znaleźć tutaj

Informacje z 28 marca

Rosja zamyka granice 30 marca - transport bez ograniczeń

Od 30 marca od godz. 00.00. Rosja zamyka tymczasowo swoje granice - w tym wszystkie przejścia lądowe: drogowe, kolejowe, piesze, rzeczne, w tym również granicę z Białorusią.
Nowe zasady wprowadzono Zarządzeniem rządu FR nr 763 z 27.03.2020 r.    

Z nowych regulacji wyłączono międzynarodowe przewozy drogowe na podstawie zarządzenia z 16 marca

Finlandia

28 marca fiński rząd zamknął region Uusimaa (region stołeczny Helsinek). Oznacza to, że w praktyce ustanowiono tymczasową granicę wewnętrzną. Uusimaa oddzielono od reszty kraju, bowiem tam odnotowano najwięcej zakażeń.
Ograniczenia przemieszczania się do i z regionu Uusimaa będą obowiązywać do 19 kwietnia. 
Transport towarów nie podlega ograniczeniom, ale spodziewane są opóźnienia na około 30 przejściach granicznych do i z Uusimaa. Nie wprowadzono jeszcze zielonych korytarzy dla ciężarówek.
Więcej informacji: fińskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych , Ministerstwo Transportu , policja fińska

Szwajcaria

Wszystkie przejścia graniczne są otwarte dla międzynarodowego ruchu towarowego. Na niektórych przejściach wprowadzono zielone pasy (Green Line) dla importu, eksportu i tranzytu produktów medycznych, artykułów spożywczych, paliwa i poczty. Lista przejść granicznych wyposażonych w zielone pasy do transportu towarów znajduje się tutaj 

Obowiązują ograniczenia dla osób, które chcą wjechać do Szwajcarii z Włoch, Francji, Niemiec i Austrii – wjechać mogą tylko obywatele Szwajcarii, mieszkańców i osoby w celach zawodowych.

Słowacja

Jak informuje słowacka policja, w sobotę od godz. 10 ponownie czynne są wszystkie przejścia graniczne.
Rekomendujemy sprawdzanie bieżącej sytuacji na stronie policji słowackiej

Informacje z 27 marca

Włochy

Przedłużono zawieszenie zakazu ruchu pojazdów ciężarowych o dmc powyżej 7,5 tony na drogach pozamiejskich na kolejne dwie niedziele, 29 marca i 5 kwietnia 2020 r. 

Mołdawia

W niedzielę 29 marca o godz. 8:00. zostaną tymczasowo zamknięte przejścia graniczne „Costești-Stanca” (granica z Rumunią) i „Briceni-Rossoșanî” (granica z Ukrainą). Tak zadecydowała 26 marca Komisja ds. Sytuacji Wyjątkowych Republiki Mołdawii
Źródło: AITA

Słowacja - 27 marca po południu zamknięto granice dla transportu ciężkiego

Według informacji Policji Republiki Słowackiej wszystkie przejścia graniczne z wyjątkiem przejścia granicznego Brodské (SK) - Břeclav (CZ) ponownie otworzono o godz. 23.00.
W piątek 27 marca Słowacja zamknęła przejścia graniczne z Polską, Czechami, Węgrami i Austrią dla ruchu towarowego wykonywanego pojazdami powyżej 7,5 t.
Jako uzasadnienie podano konieczność zlikwidowania rosnących kolejek i utrudnień drogowych wokół przejść granicznych i na terytorium Słowacji. 
Zalecamy sprawdzanie aktualnej sytuacji na stronie policji słowackiej

Wyjątkiem jest transport zwierząt, towarów łatwo psujących się i pojazdów objętych GREEN LANE. Można także wjechać ciężarówkami, które mają rozładunek w Republice Słowackiej.

Zakazy będą obowiązywać do odwołania.

Węgry

Węgierski Krajowy Dyrektor ds. Zdrowia wydał 26 marca br.  nową rezolucję, zgodnie z którą wchodzą w życie następujące zasady:

- obowiązkowe badania sanitarne na granicy przy wjeździe do Węgier. Zagraniczni obywatele, w tym kierowcy pojazdów ciężarowych, będą wpuszczani na terytorium tego kraju tylko pod warunkiem, że nie wykazują symptomów zarażenia wirusem SARS –CoV- 2.

Dodatkowo dla transportu międzynarodowego wprowadzono powyższe ograniczenia:

• w przypadku przewozu z miejscem przeznaczenia na terytorium Węgrzech, pojazd musi opuścić kraj w ciągu 24 godzin od rozładunku przesyłki,
• w przypadku ruchu tranzytowego pojazd musi opuścić terytorium Węgier w możliwie najkrótszym czasie i na wyznaczonej trasie tranzytowej,
• kierowca musi nosić maskę na usta i gumowe rękawiczki podczas podróży na/przez terytorium Węgier

Powyższe przepisy (w języku węgierskim) dostępne są tutaj

Z informacji przekazanych przez MKFE wynika także, że 27 marca na niektórych przejściach granicznych z Węgrami zaobserwowano wydłużone kolejki samochodów ciężarowych. Jest to związane z wprowadzaniem nowych przepisów i obowiązkową kwarantanną dla obywateli Węgier powracających z zagranicy.
Mapa przejść granicznych dla samochodów ciężarowych i tras tranzytowych przez Węgry

Źródło: MKFE

Słowenia

Do 16 kwietnia obowiązuje tymczasowe i ograniczone złagodzenie zasad egzekwowania prawa jazdy i odpoczynku kierowców pojazdów przewożących niezbędne towary w transporcie międzynarodowym. 

Kazachstan

Dla obywateli Polski nie ma zakazów na wjeździe do Kazachstanu (na podst. telefonogramu wiceministra transportu, nr 04-1-27/1776-И z 26.03.2020 r.).

Kwarantanna nie obowiązuje kierowców wykonujących międzynarodowe drogowe przewozy ładunków, pod warunkiem zapewnienia środków sanitarno-epidemiologicznych. Wszyscy kierowcy mają sprawdzaną temperaturę i odpowiadają na pytania służb kontrolujących.