Poprawa bezpieczeństwa na drogach, program modernizacji m.in. komisariatów oraz reorganizacja posterunków - to główne tematy narady dorocznej szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza z kierownictwem policji, która w czwartek i piątek odbyła się w Szczytnie.
W naradzie szefa MSW uczestniczyli też dyrektorzy biur KGP, komendanci szkół policji, a także komendanci wojewódzcy, miejscy, powiatowi i rejonowi.
Jak poinformowała rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak, wśród priorytetów policji szef MSW wymienił skuteczniejsze zwalczanie przestępczości, szczególną ochronę najsłabszych, czyli dzieci oraz osób starszych oraz współpracę policjantów z organizacjami pozarządowymi i samorządami.
"Dyskusja dotyczyła m.in. efektywności policji w 2012 roku i pierwszym kwartale tego roku. Omawiane były kwestie związane z zarządzaniem, kierowaniem i organizacją policji. Tak dużej narady kierownictwa policji nie było od kilku lat" - powiedział PAP rzecznik komendanta głównego policji insp. Mariusz Sokołowski.
Jednym z tematów spotkania były działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drogach. W 2012 r. na drogach doszło do 36,5 tys. wypadków; zginęło w nich 3,5 tys. osób, a 45 tys. zostało rannych. Choć liczba zabitych była najniższa od 1989 r., to w przeliczeniu na milion mieszkańców jest wciąż wysoka w porównaniu z innymi krajami europejskimi.
Rzecznik KGP poinformował, że komendant główny nadinsp. Marek Działoszyński zwrócił uwagę na potrzebę bardziej intensywnych działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drogach i ograniczenia wypadków drogowych. "Chcemy zwiększyć procent policjantów ruchu drogowego do 10 proc. wszystkich funkcjonariuszy" - powiedział Sokołowski.
Podczas dwudniowej narady dyskutowano też o programie standaryzacji jednostek policji. Na początku stycznia do MSW trafiła z KGP lista komend i komisariatów, które miałyby jako pierwsze zostać zmodernizowane w ramach zaplanowanego do 2015 r. programu. W latach 2013-2015 ma zostać zmodernizowanych ok. 200-300 budynków. "Program ma zmierzać do poprawy jakości pracy policji i obsługi obywateli" - powiedział Sokołowski.
Omówiono też proces reorganizacji posterunków policji. Jak informowano na początku roku, MSW i KGP analizują możliwość reorganizacji ok. 220 z 690 posterunków - część już została lub zostanie połączona bądź przeniesiona do komend powiatowych, inne - zlikwidowane.
Nie ma żadnej dyspozycji komendanta głównego, żeby likwidować wszystkie posterunki. Chodzi o likwidację wybranych posterunków, które nie do końca wypełniają swoje zadania - powiedział Sokołowski.
Jak dodał, jednym z tematów spotkania była rola debat społecznych o poprawie bezpieczeństwa z udziałem funkcjonariuszy. "Komendant główny uważa, że to społeczeństwo wystawia podstawową ocenę policji. Potrzebna jest szersza dyskusja o działaniach policjantów na rzecz bezpieczeństwa. W wielu województwach rozpoczęto już takie debaty. Są to spotkania otwarte, na które zapraszamy mieszkańców gmin i powiatów" - powiedział Sokołowski.
W czwartek uczestnicy narady zwiedzili obiekty Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, w tym m.in. Policyjne Centrum Analityczno-Badawcze - nowoczesny budynek, w którym znajdują się pracownie i laboratoria policyjne, a także symulator działań policji w sytuacjach kryzysowych oraz kompleks strzelnic.
Policja to najliczniejsza służba mundurowa w kraju. Obecnie służy w niej ponad 120 tys. funkcjonariuszy i pracowników cywilnych.