Przepisy

WYBRANE PRZEPISY DROGOWE - REPUBLIKA CZESKA

Od 1 lipca 2006 r. obowiązują znowelizowane przepisy ruchu drogowego.

  •  Do przejścia dla pieszych trzeba się zbliżać taką prędkością, aby można się było zatrzymać i dać pieszym obowiązkowo pierwszeństwo.
  •  Dzieci do lat 12 i osoby niższe niż 150 cm mogą być przewożone tylko w specjalnych fotelikach (również na przednim siedzeniu, jeśli samochód nie jest wyposażony w poduszkę powietrzną lub można ją zablokować),
  •  Włączone światła mijania obowiązują przez cały rok.
  •  Na drogi rowerzysta, który nie ukończył 15 lat może wjechać wyłącznie z kaskiem na głowie.
  •  Z autostrad mogą korzystać tylko pojazdy, których minimalna dopuszczalna prędkość wynosi 80 km/godz. (do tej pory 50 km/godz.).
  •  Nadal obowiązuje zakaz spożywania alkoholu (0,00 promila). Nowością jest wymóg kontroli krwi w miejsce dotychczasowego wyboru między alkomatem a kontrolą krwi.
  •  Ustawa wprowadza dżentelmeńskie prawo kierowcy do włączenia świateł awaryjnych, jako ostrzeżenia przed korkiem albo innym utrudnieniem lub niebezpieczeństwem, dla nadjeżdżających pojazdów.
  •  W razie wypadku, podczas którego nie dojdzie do zranienia osób, szkoda nie przekracza 20 tys. koron i nie wyrządzono szkody osobom trzecim, kierowcy mogą sami uzgodnić między sobą sposób wzajemnego zadośćuczynienia bez wzywania policji.
  •  Używanie świateł przeciwmgłowych zezwolone jest wyłącznie w czasie mgły, silnego deszczu lub silnego opadu śniegu. W tym wypadku prędkość nie może przekraczać 50 km/godz., na autostradzie i drogach wyłącznie dla pojazdów motorowych 80 km/godz.
  •  O ile znaki nie wskazują inaczej, poruszający się w ruchu okrężnym mają pierwszeństwo.
  •  Pojazd nie może być malowany w kolorach policyjnych radiowozów.
  •  Przy zwężeniach jezdni obowiązuje zasada ustępowania miejsca, co drugi pojazd, tzw. zasada na zakładkę.

Co zabrać ze sobą do samochodu, aby uniknąć mandatu w czasie kontroli?

 apteczka samochodowa,
 kamizelka odblaskowa,
 trójkąt ostrzegawczy,
 zestaw żarówek zapasowych (policja może zażądać zmiany "spalonej" żarówki na miejscu.

Maksymalne dozwolone prędkości jazdy samochodem

·  drogi krajowe - 90 km/h

·  autostrady - 130 km/h

·  teren zabudowany - 50 km/h

·  motocykliści na wszystkich drogach - 90 km/h

Autostrady oraz drogi ekspresowe w Republice Czeskiej za wyjątkiem niewielkich odcinków są odpłatne. Ruch jest prawostronny.

Uwaga!!! Zgodnie z ostatnimi rozległymi zmianami wprowadzonymi do kodeksu drogowego na terenie całej Republiki Czeskiej obowiązkowe jest posiadanie włączonych świateł w samochodzie przez cały dzień i przez cały rok.

Prowadzenie samochodu po spożyciu nawet drobnej ilości alkoholu jest zabronione i może skończyć się dla kierowcy osadzeniem w areszcie.

Maksymalne prędkości dla samochodów osobowych i autobusów wynoszą:

w miastach i wsiach 50 km/h,
w terenie niezabudowanym 90 km/h,
na autostradach 130 km/h.

UWAGA !!! Samochody o masie powyżej 3,5 ton podlegają nowemu sposobowi poboru opłaty.
Opłaty za przejazd tych samochodów, pobierane są za pośrednictwem elektronicznych urządzeń zamontowanych na autostradach i drogach szybkiego ruchu. Jest to tzw. elektroniczne myto. Więcej o elektronicznym mycie znajda Państwo na stronie www.premid.cz Nalepki, które należy umieścić na szybie, można nabyć na stacjach benzynowych oraz wybranych urzędach pocztowych. Odradzamy zaopatrywanie się w naklejki po polskiej stronie granicy. Często dodatkowo pobierana jest opłata (co jest niezgodne z prawem), która czasem nawet przekracza 200% ceny nalepki w Czechach. Naklejki można zakupić za gotówkę w czeskich koronach na przejściach granicznych, większych stacjach benzynowych i w urzędach pocztowych. Prosimy o uwagę przy otrzymywaniu banknotów o nominale 1000 koron. Banknoty te powinny posiadać zabezpieczenie w postaci paska fosforyzującego oraz być wydrukowane po 1993 r.

Uwaga, wg zarządzenia Rządu RC nr 146/1999 Sb, nowa naklejka opłaty rocznej jest ważna już od 1 grudnia roku poprzedzającego do 31 stycznia roku następnego, na podstawie Ustawy nr 13/1997. Inaczej mówiąc, naklejka roczna w praktyce ważna jest przez 14 miesięcy. Wynika więc z tego, że naklejka z roku 2011 także jest ważna do końca stycznia 2012 r., a naklejka na rok 2012 ważna jest od dnia 1 grudnia 2011 do dnia 31 stycznia 2013 r. W związku z licznymi kradzieżami całych przednich szyb, nowe naklejki są sprzedawane wraz z kuponem kontrolnym, którym kierowca musi się legitymować podczas kontroli drogowej. Brak kuponu będzie traktowane przez Policję jako wykroczenie równoznaczne z brakiem naklejki, a dodatkowo spowoduje wszczęcie śledztwa, czy została ona nabyta w drodze legalnego zakupu. Prowadzący pojazd bez naklejki na odcinkach dróg, gdzie wymagane jest wniesienie opłaty za ich używanie, może zostać na miejscu ukarany przez policjanta mandatem do 15.000 CZK. Uwaga! Mandat może zostać udzielony za posiadanie na szybie nieważnych naklejek. Obowiązkiem kierowcy jest bowiem usunięcie z przedniej szyby absolutnie wszystkich, które straciły swoją ważność. Z uwagi na częste przypadki rozprowadzania naklejek fałszowanych, są one wyposażone w hologram.

Elektroniczne myto na terenie Czech funkcjonuje już od 1 stycznia 2007 roku.

Płacą je wszystkie samochody powyżej 12 ton oraz autobusy. Zgodnie z założeniami systemu, można wybrać dwie opcje opłat, jedną w systemie PrePay, drugą w systemie Post Pay. Obecnie elektroniczne myto płaci się na czeskich autostradach, drogach szybkiego ruchu oraz na drogach I klasy. Koszt przejazdu jednego kilometra to około 4,05 korony. Tutaj znajdziecie szczegółowe informacje na temat elektronicznego poboru opłat: http://mytocz.eu/pl/