Jest mężczyzną w wieku 25-39 lat, który w piątek między godziną 13 a 20 jechał za szybko. Kto to taki? Statystyczny sprawca wypadku w Polsce.
Z policyjnych statystyk wynika, że największe natężenie wypadków przypada na piątek (16,6 proc. wypadków) a najmniej na niedzielę (11,5 proc.). Piątek to często najbardziej wyczekiwany dzień tygodnia, kierowcy spieszą się do domów lub udają się na wypoczynek w inne miejsce - a to zachęca do dociśnięcia gazu i łamania przepisów. Okazuje się, że znaczenie ma też miesiąc, w którym poruszamy się autem. Najwięcej zdarzeń ma miejsce w październiku, wrześniu i lipcu (w sumie prawie 30 proc. wypadków przypada na te miesiące).
Kiedy warto zachować wielką ostrożność? Z pewnością wtedy, gdy wydaje nam się, że wszystko idzie jak z płatka - przed nami prosta droga, a za oknem piękna pogoda. To jednak pułapka - najwięcej wypadków zdarza się na prostym odcinku drogi (54 proc. z nich) i przy dobrych warunkach atmosferycznych (63 proc.). Warto, by kierowcy zapamiętali, że sprzyjające okoliczności wcale nie zwalniają od rozsądnego prowadzenia samochodu.
Województwem z największą liczbą wypadków jest śląskie - 4 675, natomiast a drugim biegunie znajduje się opolskie - 798. Spore znaczenie ma sama wielkość województw, dlatego bardziej miarodajne są informacje dotyczące wskaźnika zabitych na 100 wypadków. Tutaj "bryluje" województwo podlaskie (17,1/100), drugie jest kujawsko-pomorskie (16,3/100) a a trzecie - mazowieckie (16,3/100). Najniższy wskaźnik odnotowano w województwie małopolskim (6,5/100).
Jeżeli chodzi o kryterium płci to prym wiodą panowie, którzy spowodowali 75 proc. wszystkich wypadków. Pod względem wiekowym natomiast największa liczba sprawców to osoby w wieku 25-39 lat (34 proc.).