Transport Drogowy

Białoruś: BelToll - od 1 lipca rusza sytsem opłat

Według producenta, urządzenia pokładowe przeznaczone są wyłącznie do wykorzystania na Białorusi. Każde urządzenie jest "przypisane" do konkretnego środka transportu i nie może być wykorzystywane na innym pojeździe.
Urządzenia dzielą się na dwa rodzaje: dla samochodów osobowych i busów o dmc do 3,5 t (tych, które nie są zarejestrowane w Unii Celnej) i dla samochodów ciężarowych. W tym drugim przypadku są one trochę większe, lecz ich długość nie przekracza 12 cm, a waga 100 g. Zasilane są z wbudowanej baterii i nie potrzebują podłączenia do źródła prądu w samochodzie. Średni okres pracy urządzenia wynosi 5 lat, w zależności od intensywności wykorzystywania.

Aby otrzymać urządzenie pokładowe konieczne dla przejazdu po płatnych drogach na Białorusi, należy zarejestrować się w systemie BelToll. Rejestracja w systemie będzie możliwa także za pośrednictwem strony internetowej operatora. Potem konieczna będzie wizyta w jednym z punktów obsługi w celu podpisania umowy i odebrania urządzenia. Rejestracja może być wykonana zarówno przez kierowcę, jak i przez przedsiębiorstwo, którego własnością jest środek transportu. Rejestracja w systemie jest również możliwa za pośrednictwem emitenta karty paliwowej, o ile weźmie on na siebie obowiązek załatwiania spraw formalnych. Urządzenie pokładowe do poboru opłat można będzie odebrać za kaucją wniesioną w punktach obsługi klienta, które będą się znajdować we wszystkich miastach obwodowych, na stacjach benzynowych wzdłuż dróg oraz w pobliżu przejść granicznych. Wszystkie punkty obsługi klienta będą oznaczone specjalnymi znakami usytuowanymi wzdłuż płatnych dróg.

Poniżej przekazujemy najnowszą informację o systemie opłat za przejazd drogami na Białorusi. Rada Ministrów Republiki Białoruś opublikowała zarządzenie nr 340 z dnia 30.04.2013 r. w sprawie trybu poboru opłat elektronicznych za przejazd po płatnych drogach Białorusi. Zarządzenie precyzuje m.in. tryb oraz sposób pobierania opłat i wykorzystania urządzeń elektronicznych do pobierania opłat, a także tryb postępowania funkcjonariuszy inspekcji transportowej.
Według załącznika nr 1do zarządzenia opłatami za przejazd środków transportu będą objęte następujące drogi:
- w całości: M-1/E30 Brześć (Kozłowicze) - Mińsk - granica z FR (Redźki), tj. Krasna Gorka po stronie rosyjskiej - 609 km
oraz niektóre odcinki dróg:
- M-2 Mińsk - lotnisko Mińsk - płatny odcinek 27 km
- M-3 Mińsk - Witebsk - płatny odcinek 32 km
- M-4 Mińsk - Mohylew - płatny odcinek 58 km
- M-5/E271 Mińsk - Homel - płatny odcinek 44 km
- M-6/E28 Mińsk - Grodno - granica z Polską (Bruzgi) - płatny odcinek 45 km.

Łącznie długość płatnych dróg wyniesie 815 km.

Tak więc od 1 lipca br. płatny będzie przejazd nie tylko na drodze M-1 Brześć - Redźki, jak wcześniej zapowiadano, ale płatne będą również niektóre odcinki dróg łączących Mińsk z miastami obwodowymi.