Niniejszy projekt rozporządzenia w sprawie wzorów zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego osób lub rzeczy, licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób oraz licencji na wykonywanie transportu drogowego w zakresie pośrednictwa przy przewozie rzeczy, a także wypisów z tych dokumentów jest wykonaniem upoważnienia ustawowego zawartego w art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym. Konieczność wydania nowego rozporządzenia określającego wzory zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego i licencji oraz wzory wypisów z tych dokumentów wynika z faktu, iż uległo zmianie upoważnienie ustawowe dające podstawę prawną Ministrowi Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej do określenia ww. wzorów. Projekt rozporządzenia wprowadza wzór zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego osób lub rzeczy, o którym mowa w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1071/2009 z dnia 21 października 2009 r. ustanawiającym wspólne zasady dotyczące warunków wykonywania zawodu przewoźnika drogowego i uchylającym dyrektywę Rady
96/26/WE (Dz. Urz. UE L 300 z 14.11.2009, str. 51-71), uprawniającego do wykonywania krajowego transportu drogowego osób lub rzeczy, w miejsce dotychczasowej licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego. Zezwolenie to uprawniać będzie jednocześnie do ubiegania się o licencję wspólnotową. Zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego osób lub rzeczy oraz wypisy z tego zezwolenia udzielane będą przez starostę właściwego dla siedziby lub miejsca zamieszkania przedsiębiorcy.
W przypadku ubiegania się o licencję wspólnotową, jeżeli przedsiębiorca nie posiada zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego wydanego przez starostę, organem właściwym do wydania zezwolenia będzie Główny Inspektor Transportu Drogowego. W takiej sytuacji wydawane będzie zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego bez wypisów. Projektowane rozporządzenie wprowadza oprócz wzoru zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego również wzory licencji na wykonywanie:
1) krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób samochodem osobowym,
2) krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób pojazdem samochodowym
przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą,
3) krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu taksówką,
4) transportu drogowego w zakresie pośrednictwa przy przewozie rzeczy.
Nowością będzie licencja na wykonywanie transportu drogowego w zakresie pośrednictwa!
1. Licencja na wykonywanie transportu drogowego w zakresie pośrednictwa przy przewozie rzeczy nie uprawnia do wykonywania przewozów drogowych.
2. Przedsiębiorca jest obowiązany zgłaszać na piśmie lub w postaci dokumentu elektronicznego organowi, który udzielił licencji na wykonywanie transportu drogowego w zakresie pośrednictwa przy przewozie rzeczy wszelkie zmiany danych, o których mowa w art. 8 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym, nie później niż w terminie 28 dni od dnia ich powstania. Jeżeli zmiany obejmują dane zawarte w licencji przedsiębiorca jest obowiązany wystąpić z wnioskiem o zmianę treści licencji.
3. Licencja na wykonywanie transportu drogowego w zakresie pośrednictwa przy przewozie rzeczy obejmuje pośrednictwo w przewozach krajowych
i międzynarodowych.