Transport Drogowy

Jak napisać skuteczną skargę do wojewódzkiego sądu administracyjnego ?

Termin na wniesienie skargi

Skargę wnosi się w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie (decyzji lub postanowienia). Prokurator, Rzecznik Praw Obywatelskich lub Rzecznik Praw Dziecka mogą wnieść skargę w terminie sześciu miesięcy od dnia doręczenia stronie rozstrzygnięcia w sprawie indywidualnej, a w pozostałych przypadkach w terminie sześciu miesięcy od dnia wejścia w życie aktu lub podjęcia innej czynności uzasadniającej wniesienie skargi. Termin ten nie ma zastosowania do wnoszenia skarg na akty prawa miejscowego organów jednostek samorządu terytorialnego i terenowych organów administracji rządowej, ponieważ taki akt można zaskarżyć w każdym czasie. Strona postępowania administracyjnego, która nie brała udziału w postępowaniu odwoławczym i której nie doręczono decyzji, może wnieść skargę do sądu administracyjnego w terminie przewidzianym dla stron będących adresatami decyzji, określonym w art. 53 § 1 p.p.s.a. - postanowienie WSA w Opolu z dnia 15 maja 2006 r., II SA/Op 65/06.

Do jakiego organu należy wnieść skargę?

Skargę do sądu administracyjnego wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi. Skargę należy zatem złożyć lub nadać pocztą na adres organu administracji publicznej. Nie składa się skargi bezpośrednio do wojewódzkiego sądu administracyjnego, taka pomyłka może skarżącego kosztować utratą terminu do wniesienia skargi. Organ, którego dotyczy skarga, przekazuje skargę sądowi wraz z aktami sprawy i odpowiedzią na skargę w terminie trzydziestu dni od dnia jej wniesienia. W terminie trzydziestu dni od dnia wniesienia skargi organ ma zatem obowiązek sporządzić odpowiedź na skargę. Odpowiedź na skargę zawiera stanowisko organu co do wniosków i oświadczeń skarżącego. Organ nie podejmuje czynności sprawdzających w zakresie dopuszczalności skargi, legitymacji skarżącego, spełnienia warunków formalnych. Organ, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania zaskarżono, może w zakresie swojej właściwości uwzględnić skargę w całości do dnia rozpoczęcia rozprawy. Uwzględniając skargę w trybie autokontroli, organ stwierdza jednocześnie, czy działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania miały miejsce bez podstawy prawnej albo z rażącym naruszeniem prawa. Treść art. 54 § 3 wskazuje, że warunkiem skorzystania z uprawnienia do autokontroli jest uwzględnienie skargi w całości, a więc uznanie za uzasadnione zarówno zarzutów oraz wniosków skargi, jak i wskazanej w niej podstawy prawnej. Organ nie ma możliwości wybiórczego uwzględnienia skargi - wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 18 lutego 2004 r., III SA 1804/02.

Podstawa prawna: art. 54 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.

Treść skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego

Skarga do wojewódzkiego sądu administracyjnego powinna czynić zadość wymaganiom pisma w postępowaniu sądowym, czyli powinna zawierać następujące informacje oraz powinny zostać załączone do skargi poniżej wskazane dokumenty:

1) oznaczenie sądu, do którego jest skierowana,

2) imię i nazwisko lub nazwa stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników,

3) oznaczenie rodzaju pisma (skarga),

4) osnowa wniosku lub oświadczenia,

5) podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika,

6) wymienienie załączników,

7) załączone pełnomocnictwo, jeżeli skargę składa pełnomocnik, który przedtem nie złożył pełnomocnictwa,

8) załączone odpisy skargi i odpisy załączników dla doręczenia ich stronom, a ponadto, jeżeli w sądzie nie złożono załączników w oryginale, po jednym odpisie każdego załącznika do akt sądowych - odpisami mogą być także uwierzytelnione fotokopie bądź uwierzytelnione wydruki poczty elektronicznej,

9) wskazanie zaskarżonej decyzji, postanowienia, innego aktu lub czynności,

10) oznaczenie organu, którego działania lub bezczynności skarga dotyczy,

11) określenie naruszenia prawa lub interesu prawnego,

12) wartość przedmiotu zaskarżenia (obowiązek ten nie dotyczy każdej skargi).

Podstawa prawna: art. 45, 46, 47, 57, 215 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.

Z jakimi kosztami musi liczyć się skarżący w razie przegranej?

W razie wygranej, czyli uwzględnienia skargi skarżącemu należy się od organu zwrot kosztów postępowania niezbędnych do celowego dochodzenia praw. W razie przegranej, czyli oddalenia skargi, organ nie może żądać od skarżącego zwrotu kosztów postępowania. Reguły te nie obowiązują przy skardze kasacyjnej opierającej się na zasadzie pełnej odpowiedzialności za wynik sprawy.

tutaj znajdziecie Państwo informację na temat procedury dotyczącej kar administarcyjnych

http://informatorkierowcy.pl/tresc/201