Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad uzyskała decyzję o zezwoleniu na użytkowanie 25-kilometrowego odcinka autostrady A4 Jarosław Zachód - Przemyśl. Ruch został tam puszczony w poniedziałek o 17.30.
Decyzja zezwalająca na dopuszczenie odcinka do ruchu została wydana przez wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego dla 25-kilometrowego odcinka A4 Jarosław Zachód - Przemyśl. Ale ruch został puszczony na 18-kilometrowym odcinku od węzła Jarosław Wschód (okolice Pawłosiowa) do węzła Przemyśl (skrzyżowanie z DK77, okolice Radymna). - Oddanie do ruchu odcinka Jarosław Zachód - Jarosław Wschód uzależnione jest od zakończenia budowy węzła Jarosław Zachód, realizowanego w ramach sąsiedniego kontraktu Rzeszów - Jarosław. Planowane jest to w trzecim kwartale bieżącego roku - informuje Joanna Rarus, rzeczniczka GDDKiA w Rzeszowie.
Wykonawcą prac na oddanym wczoraj odcinku, który kosztował prawie 970 mln zł, była firma Budimex SA. Inwestycja była realizowana systemem "projektuj i buduj", który zakłada zastąpienie dwóch odrębnych przetargów na projektowanie i realizację inwestycji jednym. - Dzięki temu inwestycja zrealizowana została w szybszym tempie - informuje Joanna Rarus. Oddany do ruchu odcinek usprawni ruch zwłaszcza podróżujących z Przemyśla w stronę Rzeszowa oraz do południowych, handlowych części Jarosławia.
Odcinek Jarosław Zachód - Przemyśl w liczbach:
* powierzchnia autostrady - 427 ha,
* drogi dojazdowe - 38 km,
* nawierzchnia bitumiczna: 500 tys. ton,
* podbudowa z kruszywa: 900 tys. ton (30 tys. kursów, 15 tys. wagonów, ok. 500 pociągów),
* wzmocnienie gruntów - 100 ha,
* wzmocnienia były wykonywane na 25 proc. powierzchni autostrady,
* łączna długość barier stalowych - 60 km,
* powstały 23 obiekty mostowe, z czego 13 wiaduktów w ciągu autostrady i 10 wiaduktów drogowych,
* zużyto około 100 tys. m3 betonu,
* system odwodnienia to łącznie 50 km,
* zbiorniki retencyjne z funkcją ekologiczną - 12 szt.,
* budowa i przebudowa urządzeń infrastruktury technicznej:
gazociąg - 8 km,
linie energetyczne - 14 km,
oświetlenie - 34 km kabli,
teletechnika - 35 km kanalizacji SIA (systemu informacji autostradowej).