Opłaty drogowe w Rosji najpierw obejmą trasę M-1 od MKAD do 132 kilometra. Wysokość stawki nie została jeszcze podana, choć mówi się, że cena ma wynosić ok. 1 rubla. Do systemu płatnych dróg będą włączone trasy zbudowane przed rozpoczęciem finałów Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w 2018 roku, m.in. droga szybkiego ruchu M-11 Moskwa−Sankt Petersburg. Budowa niektórych jej odcinków ma być ukończona w 2014 roku.
System opłat drogowych na Węgrzech i na Białorusi ruszy od 1 lipca 2013 r. Węgierski obejmie 6513 km dróg. Opłaty będzie trzeba uiszczać za pojazdy ciężarowe o DMC powyżej 3,5 t. Stawka ma być uzależniona od przejechanej trasy, rodzaju drogi, kategorii pojazdu i klasy silnika (podział na trzy kategorie: Euro1, Euro2 i Euro3 lub wyższe). Stawki wyniosą od 18,04 do 130,06 forintów za kilometr.
Na Białorusi opłaty będą wynosiły dla pojazdów:
- do 3,5 t włącznie (osobowych) – 0,04 euro za 1 km,
- ponad 3,5 t (ciężarowych lub autokarów) z dwiema osiami – 0,08 euro za 1 km,
- ponad 3,5 t (ciężarowych lub autokarów) z trzema osiami – 0,10 euro za 1 km,
- ponad 3,5 t z czterema i więcej osiami – 0,12 euro za 1 km.
Opłata będzie dokonywana w rublach białoruskich, na podstawie taryfy w euro według oficjalnego kursu Narodowego Banku Białorusi na dzień płatności.
Urządzenia, za pomocą których można regulować opłaty, powinny być dostępne od 3 czerwca. Trzeba będzie za nie zapłacić kaucję, jednak jej wysokość nie została jeszcze określona. W urządzenia można się zaopatrzyć w punktach obsługi klienta, które są usytuowane we wszystkich miastach obwodowych, na stacjach benzynowych wzdłuż dróg oraz w pobliżu przejść granicznych.