Do obszarów szczególnie atrakcyjnych dla turystów zaliczyć można te położone nad morzem (woj. zachodniopomorskie, pomorskie), w górach (woj. dolnośląskie, opolskie, śląskie, małopolskie, podkarpackie), a także na Mazurach (woj. warmińsko-mazurskie).
Wypadkowe województwa na urlopie
Połowa z „wakacyjnych” województw (dolnośląskie, warmińsko-mazurskie,małopolskie, pomorskie) znajduje się niestety wśród województw z najwyższym wskaźnikiem wypadków przypadającym na 100 tys. mieszkańców (dane: Policja 2012). Dla tych obszarów wskaźnik wynosi średnio: 115. Pozostałe „wakacyjne” województwa (opolskie, zachodniopomorskie, podkarpackie, śląskie) plasują się prawie w środku stawki - dochodzi w nich średnio do 87 wypadków na 100 tys. mieszkańców. Najbardziej narażonym na wypadki „wakacyjnym” województwem ze wskaźnikiem 121 jest woj. pomorskie, tuż za nim pojawia się woj. małopolskie (166,6). – Turyści powinni zatem uważać, niezależnie od tego, czy chcą pływać w Bałtyku, czy podążać górskim szlakiem – mówi Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl.
Statystyka ostrzega
Podsumowując: w Polsce na 100 tys. mieszkańców dochodzi średnio do 96 wypadków, natomiast dla województw chętnie odwiedzanych przez urlopowiczów wskaźnik ten jest nieco wyższy i wynosi 101 wypadków na 100 tys. osób. Oznacza to, że kierowcy udający się na urlop powinni (dla własnego i innych bezpieczeństwa) skupić się na drodze i przestrzegać przepisów. A potem można już cieszyć się zasłużonym wypoczynkiem.