Przepisy

Unia Europejska ułatwiła karanie kierowców

Opublikowany został projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw. Nowela ma umożliwić łatwiejsze dotarcie do kierowców łamiących przepisy ruchu drogowego poza granicami kraju. Obecnie kierowca naruszający przepisy ruchu drogowego miał duże szanse na uniknięcie odpowiedzialności. W większości przypadków zagraniczne służby kontrolne nie składają do krajowych służb wniosków
o ustalenie tożsamości sprawcy. Wprowadzenie powyższych rozwiązań jest niezbędne ze względu na konieczność wdrożenia, do dnia 7 listopada 2013 r., przepisów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/82/UE z dnia 25 października 2011 r. w sprawie ułatwień w zakresie transgranicznej wymiany informacji dotyczących przestępstw lub wykroczeń związanych z bezpieczeństwem ruchu drogowego (tzw. dyrektywa „cross border enforcement”). Wystarczy, że policja z któregoś państwa UE wystąpi o dane polskiego kierowcy, który np. przekroczył prędkość. Kiedy je otrzyma, wyśle do właściciela pojazdu wezwanie do wskazania kierujacego. Jeśli nie otrzyma odpowiedzi, ukarze mandatem właściciela, w przypadku gdy kierowca nie zapłaci, zagraniczny sąd orzeknie grzywnę, a ta zostanie wyegzekwowana przez polskiego komornika.

I tak resort proponuje przede wszystkim wprowadzenie do tekstu ustawy nowego rozdziału zatytułowanego - Krajowy Punkt Kontaktowy. Tę instytucję będzie prowadził minister właściwy do spraw wewnętrznych. Zadaniem KPK ma być wymiana informacji z właściwymi krajowymi punktami kontaktowymi innych państw członkowskich Unii Europejskiej oraz uprawnionymi służbami, w zakresie danych dotyczących pojazdów oraz właścicieli lub posiadaczy pojazdów. Wymiana informacji, następuje w celu ułatwienia identyfikacji osób podejrzanych o popełnienie naruszeń definiowanych zgodnie z przepisami prawa państwa członkowskiego popełnienia naruszenia, podczas prowadzenia pojazdu zarejestrowanego w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej na terenie RP lub podczas kierowania pojazdami zarejestrowanymi w Rzeczypospolitej Polskiej na terenie innych państw członkowskich Unii Europejskiej. Jakie to będą informacje? Otóż mają dotyczyć: niestosowania się do ograniczenia prędkości, niedopełnienia obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa, niestosowania się do sygnałów świetlnych, prowadzenia pojazdu po użyciu alkoholu albo w stanie nietrzeźwości, prowadzenia pojazdu pod wpływem środka odurzającego lub podobnie działającego środka, niedopełnienia obowiązku używania w czasie jazdy kasków ochronnych, wykorzystywania drogi lub poszczególnych jej części w sposób niezgodny z przeznaczeniem, korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku lub innych środków łączności podczas kierowania pojazdem. Nowela ustawy przewiduje także zmiany w ustawach o: Policji; Straży Granicznej; strażach gminnych; Kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenia; transporcie drogowym; Służbie Celnej. Zmiany mają wejść w życie z dniem 7 listopada 2013 r.