Transport Drogowy

Zmiany ADR 2013 - 2015

Podczas poprzedniej zmiany w 2011 r. wprowadzono istotne zmiany dotyczące pakowania towarów niebezpiecznych w ilościach ograniczonych, tzw. LQ. Ten sposób pakowania jest powszechnie stosowany w przewozach towarów do sklepów  (chemia gospodarcza, kosmetyki, farby). Pojawiły się nowe limity ilościowe na sztukę przesyłki oraz nowy sposób oznakowania sztuk przesyłki, kontenerów i pojazdów. Po 2 latach mamy kolejne zmiany:

Oznakowanie pojazdów i kontenerów. Pojazdy i kontenery zawierające powyżej 8 ton brutto towarów niebezpiecznych pakowanych w ilościach ograniczonych powinny być oznakowane rombem o wymiarach co najmniej 250x250 mm, z czarnymi rogami – górnym i dolnym. Znak ten powinien być umieszczony z przodu i z tyłu jednostki transportowej, a w przypadku kontenera na jego 4 bocznych ścianach. Jeżeli w jednostce transportowej znajdują się również towary niebezpieczne w ilościach wymagających oznakowania pojazdu tablicami barwy pomarańczowej, to powinna być ona oznakowana tylko tymi tablicami lub jednocześnie tablicami pomarańczowymi i rombami z czarnymi rogami. Analogicznie sytuacja wygląda w przypadku kontenera, tyle, że zamiast tablic pomarańczowych powinny być użyte duże nalepki odpowiadające przewożonym towarom. Zmiana w przepisach polega na tym, że przewożąc wyłącznie towary niebezpieczne pakowane w ilościach ograniczonych nie będzie można używać tablic pomarańczowych, co jest w tej chwili powszechnie stosowane. W dalszym ciągu obowiązuje przepis przejściowy dopuszczający do 30 czerwca 2015 r. oznakowanie jednostek transportowych i kontenerów tablicami z napisem „LTD QTY” zamiast rombów z czarnymi rogami.

Kolejna zmiana dotyczy ograniczeń w przejazdach przez tunele. Do tej pory przez tunele można było jeździć z towarami niebezpiecznymi pakowanymi w ilościach ograniczonych bez żadnych ograniczeń, nie istniały żadne zakazy. Od nowego roku dla jednostek transportowych przewożących powyżej 8 ton towarów niebezpiecznych pakowanych w ilościach ograniczonych – a więc wymagających oznakowania, o którym mowa powyżej – wprowadzono kod ograniczeń przejazdu przez tunele (E). Oznacza to, że można z takim ładunkiem przejechać przez tunele kategorii A, B, C i D, zakazany jest natomiast przejazd przez tunele kategorii E.

Zmieniono definicję towarów niebezpiecznych dużego ryzyka. Są to towary, które użyte niezgodnie ze swoim przeznaczeniem w zamachach terrorystycznych mogą spowodować poważne następstwa w postaci masowych zniszczeń, licznych ofiar lub w szczególności, w przypadku materiałów promieniotwórczych, masowych zakłóceń społeczno-ekonomicznych. Zmieniono również wykaz towarów niebezpiecznych dużego ryzyka w ten sposób, że wymieniono z nazwy szereg radionuklidów i określono ich próg bezpieczeństwa transportowego w TBq na poziomie wielokrotnie niższym niż dotychczas. Rozszerzono również listę przedmiotów zawierających materiały wybuchowe, których przewóz nawet w najmniejszej ilości, nawet pojedynczej sztuki, wymaga tworzenia planu ochrony. Jest ich obecnie 23 rodzaje. Pamiętajmy o tym, że wożąc towary niebezpieczne dużego ryzyka powinniśmy wdrożyć w firmie odpowiedni plan ochrony. Wśród tych towarów na masową skalę są wożone benzyna, LPG czy alkohol etylowy.

Powyżej opisane zmiany ADR 2013 zostały wybrane i nie stanowią pełnej informacji dotczącej zmian w pzrepsiach ADR 2013.