Bezpieczny Kierowca

Wyprzedzaj z wyobraźnią

Wyprzedzanie to najtrudniejszy i najniebezpieczniejszy manewr w ruchu drogowym - takie słowa usłyszymy na każdym kursie na prawo jazdy. Należy się w pełni z tym zgodzić. Wyprzedzając należy wziąć pod uwagę wiele czynników, a ewentualny błąd może skończyć się tragicznie!

Według definicji, wyprzedzanie polega na przemieszczaniu się obok uczestnika ruchu drogowego, jadącego w tym samym kierunku. Zasadą jest, że odbywa się ono zawsze lewą stroną. Mamy jednak od tej reguły wyjątki.

„Prawą stroną wyprzedzamy pojazdy szynowe, możemy również wyprzedzić pojazd skręcający w lewo, o ile mamy miejsce do wykonania takiego manewru. Wyprzedzanie prawą stroną jest również dopuszczalne na jezdni, z wyznaczonymi pasami ruchu.” - mówi Radosław Jaskulski, Instruktor Szkoły Auto ŠKODA.

Manewr wyprzedzania jest skomplikowany. Pokazują to dokładnie statystyki Policji. W 2011 roku nieprawidłowe wyprzedzanie było przyczyną 1949 wypadków, w wyniku których zginęło 261 osób a 2746 zostało rannych. W roku 2012 nastąpiła nieznaczna poprawa - nieprawidłowe wyprzedzanie było przyczyną 1759 wypadków, w wyniku których zginęły 242 osoby, a 2342 zostały ranne.


Jak prawidłowo i bezpiecznie wyprzedzać?

- Sprawdźmy, czy mamy dość miejsca do wykonania manewru,

- upewnijmy się, czy z naprzeciwka nie nadjeżdża żaden pojazd, a pojazd przed nami nie zasygnalizował zamiaru manewru skrętu, wyprzedzania czy zmiany pasa ruchu,

- oceńmy prędkość pojazdu, który chcemy wyprzedzić w stosunku do naszych możliwości przyspieszenia,

- zwróćmy uwagę na znaki, stan nawierzchni i otoczenie drogi, np. bawiące się w pobliżu drogi dzieci,

- sprawdźmy czy nie jesteśmy wyprzedzani przez inny pojazd, spoglądając w lusterko boczne,

- włączmy lewy kierunkowskaz i jeśli jesteśmy pewni, że możemy wykonać manewr wyprzedzania, zróbmy to szybko i bezpiecznie,

- po wyprzedzaniu włączmy prawy kierunkowskaz i zjedźmy na prawą stronę jezdni. Zwróćmy uwagę, by nie zajechać wyprzedzonemu pojazdowi drogi.

Zachowując taką sekwencję czynności, będziemy czuli się komfortowo podczas wyprzedzania. Wyprzedzanie wymaga rozsądku. Nie ryzykujmy, a na pewno nie wyprzedzajmy przy dojeździe do wierzchołka wzniesienia, na zakrętach oznaczonych odpowiednimi znakami oraz na rondach. Należy pamiętać też o zakazie wyprzedzania przed i na przejściu dla pieszych oraz na skrzyżowaniu (za wyjątkiem skrzyżowań, na których ruch jest kierowany).

Szczególnie niebezpieczne jest wyprzedzanie przed i na pasach oraz na drogach jednokierunkowych, o kilku pasach. Wyprzedzając możemy nie zauważyć pieszego i dojdzie do nieszczęśliwego wypadku. Pamiętajmy też o zachowaniu 1 metra minimalnej odległości od wyprzedzanych, a w miarę możliwości zwiększajmy go.

Miarą kierowcy jest jego drogowa dojrzałość, umiejętność płynnej i rozsądnej jazdy. Dojrzały kierowca wyprzedza wtedy, kiedy warunki drogowe tego wymagają a przede wszystkim gwarantują bezpieczeństwo manewru. Nie pędźmy, bądźmy dojrzali, bądźmy kierowcami z wyobraźnią!