Transport Drogowy

Przewóz ADR - kto może jechać oprócz kierowcy?

Jako kierowcę należy traktować nie tylko tego, kto w danym momencie prowadzi pojazd, ale także każdą osobę, która w razie potrzeby w ramach swoich obowiązków zacznie prowadzić auto. Warto więc zastanowić się, jak w razie kontroli ITD udowodnić, że osoba przypadkowa przewożona podczas przewozu ADR nie świadczy pracy i nie jest kierowcą.

Obowiązkowemu szkoleniu ADR podlegają kierowcy oraz inne osoby wykonujące czynności związane z przewozem materiałów niebezpiecznych. Osoby przypadkowe przebywające podczas przewozu ADR, nie mające związku z realizowanym przewozem, nie muszą mieć szkolenia ADR.

Kierowcy pojazdów przewożących towary niebezpieczne powinni posiadać zaświadczenie wydane przez właściwą władzę. Dokument ten ma potwierdzać, że przeszli kurs szkoleniowy i zdali egzamin w zakresie wymagań, które powinny być spełnione podczas przewozu ADR.

 

Z kolei osoby, których obowiązki dotyczą przewozu drogowego towarów niebezpiecznych, powinny zostać przeszkolone w zakresie wymagań związanych z takim przewozem, stosownie do odpowiedzialności i obowiązków. Są to:

  • pracownicy zatrudnieni przez przewoźnika lub nadawcę,

  • pracownicy dokonujący załadunku lub rozładunku towarów niebezpiecznych,

  • pracownicy firm spedycyjnych lub wysyłkowych oraz

  • kierowcy inni niż posiadający zaświadczenie ADR, zaangażowani w przewóz drogowy towarów niebezpiecznych.

Każdy członek załogi pojazdu przewożącego towary niebezpieczne powinien posiadać przy sobie dokument z fotografią potwierdzający jego tożsamość. Dobrą praktyką jest wpisanie osoby innej niż kierowca (uczestnika przewozu) do dokumentu przewozowego.