Idąc pieszo:
1. Korzystaj z chodnika lub ścieżki, jeżeli jest. Zachowuj możliwie duży odstęp od przejeżdżających pojazdów. W miarę możliwości nie chodź obrócony plecami do pojazdów nadjedżających po Twojej stronie drogi.
2. Jeżeli przy drodze nie ma chodnika ani ścieżki, idź po prawej stronie drogi – tak, aby widzieć nadjeżdżające pojazdy. Zachowaj szczególną ostrożność. Jeżeli idziesz w grupie, idź gęsiego, zwłaszcza wtedy, gdy droga jest wąska lub przy słabym świetle. Trzymaj się jak najbliżej pobocza drogi. Przed ostrymi zakrętami może być bezpieczniej przejść na drugą stronę, aby być wcześniej widocznym dla kierowców nadjeżdżających pojazdów i samemu widzieć je wcześniej. Za zakrętem wróć na prawe pobocze drogi.
3. Przy słabej widoczności i w ciemności noś odzież o jasnym czy jaskrawym kolorze. Odblaskowe materiały, takie jak opaski na ramię czy kamizelki pozwalają kierowcom widzieć Cię w ciemności o wiele lepiej, gdyż odbijają one padające na nie światło reflektorów.
Przechodząc na drugą stronę jezdni:
1. Najbezpieczniej jest przejść na drugą stronę na przejściu dla pieszych, gdzie pojazdy zatrzymują się na światłach. Naciśnij na przycisk. Kiedy świeci się czerwona postać – nie przechodź. Czekaj na zaświecenie się zielonego światła, upewnij się, że pojazdy stanęły i ostrożnie przejdź na drugą stronę. Kiedy zielona postać miga, nie zaczynaj przechodzić. Jeżeli jednak już znajdujesz się wtedy na jezdni, masz wystarczająco dużo czasu. by przejść.
2. Przejście na pasach to inna forma przejścia dla pieszych. Są to biało-czarne pasy namalowane na jezdni, a na obu stronach znajduje się słup w biało-czarne pasy z pomarańczową, migającą kulą.
Nie przechodź nagle, daj czas kierowcom na zatrzymanie się. Czekaj, aż pojazdy w obu kierunkach zatrzymały się albo upewnij się, że nikt nie nadjeżdża. Podczas przechodzenia patrz w obu kierunkach i słuchaj, czy nic nie nadjeżdża.
Jadąc na rowerze:
1. Rower, którym jeździsz po drogach, musi być w prawidłowym stanie technicznym.
2. Zaleca się używanie kasku dla rowerzystów, chroniącego głowę w razie kolizji.
Szerokie czy luźne nogawki mogą się zaplątać w łańcuch lub koło roweru. Aby temu zapobiec, zamocuj nad kostkami, spinki przytrzymujące nogawki, albo włóż nogawki w skarpety.
3. Przy słabej widoczności i w ciemności noś odzież o jasnym czy jaskrawym kolorze. Odblaskowe materiały, takie jak opaski na ramię, kostkę czy pasy są bardzo dobrze widoczne, kiedy oświetlają je reflektory nadjeżdżających pojazdów.
4. Rower używany w ciemności musi mieć funkcjonujący przedni (biały) i tylny (czerwony) reflektor. Ponadto musi mieć światło odblaskowe zamocowane z tyłu. Białe światło odblaskowe z przodu roweru i na szprychach zwiększają widoczność roweru.
5. Jedź lewą stroną drogi, a jeżeli jest osobna droga dla rowerów – korzystanie z niej daje Tobie dodatkowe bezpieczeństwo. Na wąskich i ruchliwych drogach jedź w grupie jeden za drugim.
6. Konieczne jest przestrzeganie wszystkich znaków i sygnałów drogowych.
7. Jazda rowerem po chodnikach jest nielegalna z wyłączeniem ścieżek rowerowych.
Bezpieczny Kierowca Bezpieczeństwo na drodze.
|
Link do źródła: |