Bezpieczny Kierowca

Kierowca we mgle - jakie są jego obowiązki?

Kierowanie samochodem we mgle to niełatwe zadanie nawet dla doświadczonych kierowców. Kiepska widoczność może okazać się największym wrogiem zmotoryzowanych, dlatego warto się na nią zawczasu przygotować. W tym względzie nie trzeba zdawać się na intuicję, ponieważ zasady jakich trzeba przestrzegać w trakcie jazdy w złych warunkach określono w kodeksie drogowym.

 

Światło i dźwięk

W pierwszej kolejności przepisy zobowiązują zmotoryzowanych do zachowania szczególnej ostrożności. Co kryje się pod tym pojęciem?To sposób zachowania na drodze polegający na zwiększeniu uwagi i dostosowaniu postępowania kierowcy do warunków i sytuacji na drodze, w stopniu, który umożliwi szybkie reagowaniemówi Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl.W czasie trwania złych warunków atmosferycznych, zachowanie szczególnej ostrożności może jednak nie wystarczać, a kierowcy powinni wypełnić także inne ciążące nad nimi obowiązkidodaje Florkowska. Zmotoryzowany, który prowadzi samochód w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza jest zobowiązany do włączenia świateł mijania lub przeciwmgłowych przednich (bądź obu nich jednocześnie). Jeśli kierowca znajduje się poza terenem zabudowanym to w czasie mgły może dawać krótkie sygnały dźwiękowe podczas wyprzedzania czy omijania.

 

Kary dla nadgorliwych i nie tylko

Uczestnicy ruchu mają czasem wątpliwości czy kierowca może używać świateł przeciwmgłowych. Ich wątpliwości rozwija art. 30 pkt 3 kodeksu drogowego. Otóż korzystanie ze świateł przeciwmgłowych jest możliwe, ale pod warunkiem, że zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 metrów. Jeśli jednak widoczność ulegnie poprawie, to kierowca jest zobowiązany do niezwłocznego wyłączenia tych świateł. Co grozi kierowcom za zignorowanie tych środków ostrożności? Niewłączanie przez kierowcę wymaganych świateł w czasie złej widoczności zagrożone jest 200 złotowym mandatem. Nadgorliwość także nie popłaca – za nadużywanie sygnałów dźwiękowych lub świetlnych grozi kara 100 zł. Używanie tylnych świateł przeciwmgłowych przy normalnej przejrzystości powietrza może zaowocować 100 złotowym mandatem.

 

                         Kierowcy we mgle

 

Przewinienie

 

 

Mandat

Niewłączanie przez kierującego pojazdem wymaganych świateł w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza

 

 

200 zł

Nadużywanie sygnałów dźwiękowych lub świetlnych

100 zł

Używanie sygnałów dźwiękowych na obszarze zabudowanym

100 zł

 

Używanie tylnych świateł przeciwmgłowych przy normalnej przejrzystości powietrza


 

 

100 zł

                                                                                                         oprac: Korkowo.pl