Podkarpacka Służba Celna systematycznie pracuje nad projektami usprawniającymi obsługę przedsiębiorców, dla których graniczna kontrola celna jest ważnym elementem planowania i realizacji dostaw oraz wykonywania usług. Jednym z rozwiązań, nad którym aktualnie pracują podkarpaccy celnicy jest one stop – idea jednokrotnego zatrzymania, podczas którego realizowane są wszystkie niezbędne czynności.
Oddział Celny w Korczowej, największe na Podkarpaciu przejście graniczne obsługujące ruch towarowy, od 22 listopada br. testuje rozwiązanie polegające na stosowaniu wyprzedzającej analizy ryzyka w ruchu towarowym, właśnie w technologii one stop. Założenia wypracowane wcześniej w Urzędzie Celnym w Przemyślu, pozwalające znacznie skrócić czas kontroli jednego samochodu, po niezbędnych modyfikacjach wdrożone zostało w odniesieniu do pustych ciężarówek, powracających z Ukrainy. Czynności niezbędne z punktu widzenia kontroli celnej rozpoczynają się na stanowisku wagowym i wykorzystując dane systemów informatycznych, przebiegają równolegle z kontrolą paszportową. Wyniki analizy ryzyka zadecydują o tym, czy kierowca opuści przejście graniczne niezwłocznie po zakończeniu sprawdzenia przez Straż Graniczną, czy też samochód zostanie skierowany do kontroli celnej. Już po tygodniu funkcjonowania nowego rozwiązania, funkcjonariusze Służby Celnej oceniają, że na dziesięć wjeżdżających do Polski pustych ciężarówek, około połowa pojazdów nie wymaga kontroli.
Uproszczenie kontroli pustych środków przewozowych, wjeżdżających na teren Unii Europejskiej, przechodzi obecnie fazę pilotażową.
Dotychczasowe działania Służby Celnej przyczyniły się do skrócenia czasu kontroli jednej ciężarówki o około 3 minuty. Do czasu wprowadzenia usprawnień, w ciągu doby rejestrowano średnio 200 wjeżdżających ciężarówek. Teraz ta liczba może ulec podwojeniu.
Transport Drogowy Ułatwienia w odprawach ciężarówek powracających do UE
|
Link do źródła: |