Zdrowie Kierowcy

Klimatyzacja w samochodzie – wróg czy przyjaciel?

W upalne dni nawet nie wyobrażamy sobie podróży w nieklimatyzowanym samochodzie. Z drugiej strony, ciągle słyszymy, że klimatyzacja jest szkodliwa i może być przyczyną wielu chorób. Dowiedz się, jak korzystać z klimatyzacji, aby podróż samochodem była przyjemna i bezpieczna dla zdrowia.

 

Odpowiednia temperatura
Wsiadając do samochodu w upalny dzień zwykle nastawiamy klimatyzację na jak najniższą temperaturę. Tymczasem, jeśli różnica temperatur między powietrzem wewnątrz pojazdu a otoczeniem jest zbyt duża, zwiększamy swoją podatność na przeziębienia. Dlatego też osoby używające klimatyzacji w niewłaściwy sposób łatwiej łapią infekcje i zapadają na różne choroby. Aby tego uniknąć, należy pamiętać, że najodpowiedniejsza temperatura otoczenia to dla człowieka 20 – 24 stopnie Celsjusza. Taką właśnie temperaturę powinniśmy utrzymywać w swoim samochodzie. Warto również wiedzieć, że różnica temperatur między powietrzem wewnątrz pojazdu a otoczeniem nie powinna przekraczać 5 stopni Celsjusza.

Groźna Legionelloza

Legionelloza zwana także chorobą legionistów została rozpoznana po raz pierwszy w 1976 roku, gdy podczas zjazdu organizacji kombatanckiej w Filadelfii ponad 200 osób zaczęło odczuwać objawy przypominające ciężkie zapalenie płuc. Okazało się, że za tajemniczą chorobę odpowiedzialne są bakterie legionelli, które rozwinęły się w hotelowym systemie klimatyzacji. Badania wykazały, że powszechnie stosowane urządzenia do klimatyzacji stwarzają idealne warunki dla rozwoju tych bakterii. Legionelloza to groźna choroba, której początkowe objawy podobne są do grypy i zapalenia płuc. Aby ustrzec się przed zachorowaniem, należy pamiętać o okresowej dezynfekcji klimatyzacji i wymianie filtrów. Warto też przeprowadzać kontrole na obecność bakterii legionelli.
 
Uwaga na grzyby
Klimatyzacja, oprócz chłodzenia powietrza, oczyszcza je także z kurzu, zarodników pleśni i innych zanieczyszczeń. Jeśli filtry nie są wymieniane ani czyszczone odpowiednio często, zgromadzone w nich drobnoustroje zaczynają się rozmnażać. Najbardziej niebezpieczne są grzyby, które mogą powodować infekcje i reakcje alergiczne. Stąd właśnie często spowodowane przez klimatyzację bóle gardła, katar i pieczenie oczu. Aby uniknąć tych przykrych objawów, powinniśmy pamiętać o serwisowaniu klimatyzacji dwa razy do roku. Urządzenie jest wtedy odgrzybiane, filtry czyszczone, a te zużyte – wymieniane na nowe. Do serwisu powinniśmy się zgłosić także za każdym razem, kiedy klimatyzacja przestanie działać lub wydobywa się z niej nieprzyjemny zapach. Świadczy to zwykle o zapchaniu filtrów, a stąd już prosta droga do rozprzestrzenienia się groźnych drobnoustrojów we wnętrzu naszego samochodu.