Przepisy

Koniec bezterminowych praw jazdy

Trybunał Konstytucyjny uznał, że obowiązek wymiany bezterminowego prawa jazdy na dokument o 15-letniej ważności jest zgodny z Konstytucją. Wymiana dokumentów na nowe będzie się odbywać w latach 2028-2033.

Skarżący w tej sprawie posłowie PiS, SP oraz PSL twierdzili, że narusza to zasady ochrony praw nabytych. Uważali ponadto, że wymiana bezterminowych praw jazdy będzie się wiązała z koniecznością poddania się badaniom lekarskim na własny koszt.

Badania nie dla wszystkich

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju oświadczyło, że przy wymianie prawa jazdy kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E lub T nie trzeba ponownie zdawać egzaminu, ani przechodzić dodatkowych badań lekarskich. Chyba że prawo jazdy zostało wydane na czas określony ze względu na ograniczenia zdrowotne. Kiedy wygaśnie ważność któregoś z tych dokumentów, do wydania nowego potrzebne będą jedynie:

  • aktualna fotografia,
  • opłata za wydanie prawa jazdy,
  • kserokopia posiadanego prawa jazdy i
  • wniosek do starosty.

 

Jedynie w przypadku prawa jazdy kategorii C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D lub D+E okres ważności przedłużany jest po przedłożeniu orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem i orzeczenia psychologicznego o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem.

Ważność prawa jazdy

Od 19 stycznia 2013 r. każde, nowo wydane prawo jazdy zawiera administracyjny okres ważności, stosownie do kategorii prawa jazdy. Prawo jazdy kategorii: AM, A1, A2, A, B1, B, B+E lub T jest obecnie wydawane na 15 lat. Okres ten może być krótszy, jeśli wynika to z orzeczenia lekarskiego.

Natomiast prawo jazdy kat. C1, C1 +E, C, C+E, D1, D1+E, D lub D+E jest wydawane na okres do 5 lat, jednak nie dłużej niż wynika z orzeczenia lekarskiego i psychologicznego.

Źródło: lex.pl