W czasie jazdy samochodem nasze oczy są narażone na intensywne promieniowanie słoneczne (zwłaszcza zimą), a także oślepiające odblaski światła od asfaltu czy deski rozdzielczej. Jak uniknąć niebezpieczeństwa związanego z refleksami świetlnymi podczas jazdy samochodem? Jak kierowca może chronić wzrok i poprawić komfort jazdy?
Jazda samochodem zimą
Podczas jazdy samochodem promienie słoneczne nie tylko rozpraszają uwagę, ale także podrażniają oczy.
Możemy użyć zasłonki lub wstawić przyciemnianą szybę do samochodu, by lepiej chronić wzrok przed promieniowaniem UV podczas podróży samochodem. Radą może być również zakup okularów, których soczewki okularowe są wyposażone w odpowiedni do jazdy filtr. W przypadku osób z wadą wzroku najlepiej udać się po poradę do okulisty.
Okulary dostosowane do jazdy
Wielu kierowcom-okularnikom wydaje się, że skoro noszą przezroczyste szkła korekcyjne, to siadając za kółko nie mogą już pozwolić sobie na okulary przeciwsłoneczne. Jednak korekcja wzroku wcale nie musi wykluczać ochrony oczu przed światłem. Osobom z wadą wzroku optycy polecają soczewki barwione w okularach. Na bardzo realistyczne widzenie kolorów pozwalają tzw. barwienia fizjologiczne soczewek okularowych.
Jeśli cenimy sobie wygodę i nie chcemy nosić przy sobie dwóch par okularów, zastanówmy się nad soczewkami fotochromowymi. W zależności od ilości promieniowania UV automatycznie zmieniają one swoje zabarwienie.
WAŻNE!!!!!!
Pamiętajmy, że w czasie jazdy oczy kierowcy narażone są nie tylko na promienie UV, ale również na niebezpieczne refleksy. – Asfalt drogowy czy śnieg odbijają światło słoneczne w taki sposób, że jego odblask oślepia kierowcę. Podobnie może zachować się deska rozdzielcza samochodu – mówi Hubert Pikulski, dyrektor ośrodka szkolenia kierowców w Wołowie – Przez to spada szybkość reakcji, a przy prędkości ok. 50 km/godz. oślepienie tego typu może spowodować wydłużenie drogi hamowania nawet o 4 metry.
Ochrona przed odblaskami
Jak w takim razie uchronić nasz wzrok nie tylko przed promieniami ultrafioletowymi, ale również odblaskami? Okulary korekcyjne to za mało, a przeciwsłoneczne szkła ze stacji benzynowej, bez odpowiednich filtrów, mogą nam tylko bardziej zaszkodzić. Okulary powinny być zawsze dobierane indywidualnie, po konsultacji z okulistą. Warto zastanowić się nad kupnem okularów, wyposażonych w kilka warstw, z których każda będzie odpowiadała za eliminowanie innego szkodliwego czynnika. Istnieją nawet specjalne kilkuwarstwowe soczewki zaprojektowanie dla kierowców, które eliminują oślepiające blaski na drodze.
Oprócz tego możemy stosować różne sposoby na zmęczone oczy w czasie jazdy. Są to regularne przerwy w podróży, proste ćwiczenia polegające na kręceniu wzrokiem ósemek oraz zmienianie się z drugim kierowcą na dłuższych trasach. Indywidualnie dobrane soczewki do okularów będą wspierały nasze oczy przez całą drogę, dodatkowo ochronią nas przed czynnikami, takimi jak refleksy świetlne czy oślepiające błyski. Warto pamiętać o zdrowiu swoich oczu, siadając za kółkiem.