Umowa europejska dotycząca międzynarodowego przewozu drogowego towarów niebezpiecznych - ADR
Umowa europejska dotycząca międzynarodowego przewozu drogowego towarów niebezpiecznych (ADR), sporządzona w Genewie 30 września 1957 r. (została ratyfikowana przez Polskę w 1975 r. - wszystkie strony umowy zostały wymienione na stronie internetowej Europejskiej Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych .
Umowa ADR jest to obszerny akt prawny, obejmujący zakresem regulacji szereg dziedzin związanych z przewozami towarów niebezpiecznych. Składa się ona z Umowy właściwej, określającej stosunki prawne między uczestniczącymi stronami oraz z załączników A i B, które zawierają przepisy regulujące w szerokim zakresie warunki przewozu poszczególnych materiałów niebezpiecznych w transporcie drogowym.
Przepisy umowy są nowelizowane w cyklu dwuletnim - uaktualniona oficjalna polska wersja językowa umowy (tekst jednolity) jest ogłaszana w Dzienniku Ustaw (Dz. U. z 2013 r. poz. 815) .
Umowa o międzynarodowych przewozach szybko psujących się artykułów żywnościowych i o specjalnych środkach transportu przeznaczonych do tych przewozów - ATP
Umowa o międzynarodowych przewozach szybko psujących się artykułów żywnościowych i o specjalnych środkach transportu przeznaczonych do tych przewozów (ATP), sporządzona w Genewie 1 września 1970 r. została ogłoszona w Dzienniku Ustaw RP z dnia 26 października 1984 r. - wszystkie strony umowy zostały wymienione na stronie internetowej Europejskiej Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych .
Umowa ATP jest obszernym aktem prawnym obejmującym zakresem regulacji szereg dziedzin związanych z przewozem szybko psujących się artykułów żywnościowych (m.in. temperatury, w której należy przechowywać dany artykuł spożywczy, wyposażenie oraz warunki termiczne, jakie musi spełniać pojazd, procedury i metody pomiarów urządzeń chłodniczych, grzewczych itd.). Umowa ATP reguluje warunki przewozu dużej liczby towarów o odmiennych właściwościach, określa warunki techniczne, wzory świadectw, znaki rozpoznawcze dla środków transportu przewożących szybko psujące się artykuły żywnościowe. Wskazane w umowie ATP rozwiązania mają na celu optymalne dostosowanie pojazdu do przewozu przedmiotowych artykułów - stosowanie przepisów umowy ATP zapewnia bezpieczeństwo przewozu artykułów żywnościowych, co jest istotne m.in. z punktu widzenia zachowania zdrowia i bezpieczeństwa ludzi.
Transport Drogowy Towary niebezpieczne i szybko psujące się
|
Link do źródła: |