Według formularza w rubryce "Cysterny" należy zamieszczać informację o towarach niebezpiecznych przewiezionych w kontenerach-cysternach, cysternach przenośnych, odejmowalnych, cysternach typu nadwozie wymienne, pojazdach-bateriach i MEGC. Nie wymieniono w tym wykazie cystern stałych, więc nie wiadomo, w której rubryce je uwzględniać. Jednak według interpretacji WITD te dane również trzeba wpisywać w rubrykę "Cysterny". Przemawia za tym fakt, że formularz nie zawiera żadnej innej rubryki przeznaczonej dla tego rodzaju zbiorników. Należy więc uznać, że lista zamieszczona w objaśnieniach nie jest zamknięta, a rubryka "Cysterny" odnosi się do wszystkich rodzajów cystern.
Problem stanowi też przeliczanie kilogramów na litry. W sprawozdaniu trzeba wpisać rzeczywistą ilość towaru niebezpiecznego poddanego operacjom transportowym. W poprzednio obowiązującym formularzu należało ją, z pewnymi wyjątkami, podawać w kilogramach brutto. Jednostkę tę stosowano również w przypadku materiałów ciekłych. W litrach określało się wyłącznie gazy klasy 2 inne niż skroplone lub rozpuszczone.
W nowym formularzu wskazano, że ilość niebezpiecznych materiałów ciekłych i gazów sprężonych należy podawać w pojemności nominalnej naczyń w litrach. Jest to problem dla osób wypełniających formularz, ponieważ za każdym razem muszą przeliczyć kilogramy na litry. Wojewódzkie inspektoraty informują jednak, że skoro taki sposób zapisu został jasno wskazany w rozporządzeniu, nie można stosować innej jednostki. W związku z tym np. materiały ciekłe zapalne, które są bardzo często przewożonym towarem niebezpiecznym, muszą być określane w litrach.
Uwaga!
W przepisach nie przewidziano żadnych sankcji za złożenie sprawozdania rocznego wypełnionego niepoprawnie czy nawet niezgodnie z prawdą. Kara grozi tylko za przekroczenie terminu.
Jeśli wojewódzki inspektor stwierdzi nieścisłości w złożonym sprawozdaniu, będzie wzywał do sprostowania go. Jeżeli formularz nie zostanie sprostowany, WITD może podjąć działania kontrolne zmierzające do uzyskania miarodajnych informacji o przewozie towarów niebezpiecznych.
Podstawa prawna:
* art. 16 ust. 1 i ust. 2 oraz załącznik do ustawy z 19 sierpnia 2011 r. o przewozie towarów niebezpiecznych (Dz.U. nr 227, poz. 1367),
* rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z 14 sierpnia 2012 r. w sprawie formularza rocznego sprawozdania z działalności w zakresie przewozu towarów niebezpiecznych oraz sposobu jego wypełniania (Dz.U. z 2012 r. nr 966).
Sprawozdanie roczne ADR za 2013 r.
Wnioski z Seminarium S-DGSA „Sprawozdanie roczne w zakresie przewozu towarów niebezpiecznych za 2013 r.– wytyczne w zakresie praktycznego wypełniania”, które odbyło się 25.11.2013 r. w Warszawie.
Wnioski dotyczą interpretacji sposobu wypełniania wzoru formularza rocznego sprawozdania wydanego Rozporządzeniem MTBiGM z dnia 14 sierpnia 2012 r. w sprawie formularza rocznego sprawozdania z działalności w zakresie przewozu towarów niebezpiecznych oraz sposobu jego wypełniania (Dziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej 28 sierpnia 2012 r. Poz. 966).
1. PAKOWANIE – interpretacja.
Rodzaj operacji transportowej PAKOWANIE oznacza umieszczanie towarów niebezpiecznych w opakowaniach, w tym DPPL z uwzględnieniem dużych opakowań. Ustalono, że pakowanie nie obejmuje przygotowania opakowań kombinowanych i zbiorczych.
2. TOWARY PRZEWOŻONE W CYSTERNACH.
W załączniku do Rozporządzenia nie wymieniono cystern stałych i pojazdów-cystern, które stanowią największą część „cystern” w przewozach drogowych. Zakładamy jednak, że zgodnie z definicją podaną w dziale 1.2 Umowy ADR w rocznym sprawozdaniu uwzględniamy ilości towarów przewożonych w cysternach stałych i pojazdach cysternach.
Definicja: „Cysterna” oznacza zbiornik wraz z jego wyposażeniem obsługowym i konstrukcyjnym. Określenie to użyte samodzielnie oznacza kontener-cysternę, cysternę przenośną, cysternę odejmowalną lub cysternę stałą, zgodnie z definicjami podanymi w niniejszej części, z uwzględnieniem cystern stanowiących element pojazdów-baterii lub MEGC (patrz również „cysterna odejmowalna”, „cysterna stała”, „cysterna przenośna” oraz „wieloelementowy kontener do gazu”).
3. JEDNOSTKI - LITRY.
Zgodnie z Rozporządzeniem ilość towarów niebezpiecznych podaje się w następujących jednostkach, zaokrąglonych do pełnych jedności:
– dla materiałów ciekłych i gazów sprężonych: pojemność nominalna naczyń w litrach [l].
Bezpieczniej jest zamiast podawać jednostki w kilogramach z wyjaśnieniem w uwagach, podać jednostki w litrach, a w uwagach podać informację, że dane podane w sprawozdaniu zostały określone na podstawie dokumentów, w których ilości wyrażone były w kilogramach, a przy przeliczeniu kilogramów na litry stosowano dostępne inne dane:….
Wykazanie dla materiałów ciekłych i gazów sprężonych jednostek w kilogramach jest niezgodne z wytycznymi wskazanymi w Rozporządzeniu, co prawdopodobnie będzie skutkowało wezwaniem ITD do poprawy sprawozdania i wyjaśnień w tym zakresie.
4. POJEMNOŚĆ NOMINALNA NACZYŃ W LITRACH DLA PRZEWOZU W CYSTERNACH.
Ponieważ cysterna według ADR nie jest naczyniem, a przewożone są w niej towary ciekłe, podajemy faktyczne ilości towarów niebezpiecznych wyrażone w litrach.
5. NAPEŁNIENIE.
Napełnianie – załadunek (czyt. nalanie, napełnienie) towarów niebezpiecznych do cystern.
Zgodnie z definicją w Umowie ADR „napełniający” oznacza przedsiębiorstwo, które dokonuje załadunku towarów niebezpiecznych do cystern (pojazdów-cystern, cystern odejmowalnych, cystern przenośnych i kontenerów-cystern), albo do pojazdów, do dużych lub małych kontenerów do przewozu luzem, do pojazdów-baterii lub do MEGC. Napełniającym w większości przypadków jest właściciel instalacji, gdzie dokonuje się załadunku (napełniania) cystern.