Technika

Gama pojazdów wojskowych Mercedes-Benz

Pojazdy wojskowe Mercedes-Benz

Pojazdy wojskowe Mercedes-Benz zostały zaprojektowane, by sprostać wymaganiom użytkowym w zastosowaniach wojskowych i ułatwić niezawodne dostawy materiałów. Ich oferta stanowi element koncepcji ukierunkowanej na strategiczne i operacyjne potrzeby sił zbrojnych. Najnowocześniejsza konstrukcja zapewnia wzorowy stopień solidności, a zdolności terenowe pozwalają zabezpieczyć procesy logistyczne w najbardziej wymagającym terenie - nawet w ekstremalnych warunkach. Opancerzone pojazdy oferują odpowiedni zakres ochrony, mobilności i ładowności, niezbędny dla zabezpieczenia zadań, w których istnieje ryzyko ostrzału lub ataku bombowego.

Szeroka gama pojazdów wojskowych Mercedes-Benz obejmuje samochody o ładowności od 0,5 do 18 ton. Każdy z nich wykorzystuje doświadczenie i wiedzę największego producenta pojazdów użytkowych na świecie.

Oferta produktów opiera się na wariantach ciężarówek cywilnych i składa się z wersji wojskowych o ładowności od 0,6 do 2,95 t dla Klasy G, od 0,5 do 2 t dla samochodów dostawczych Mercedes-Benz, ponad 2 t dla Unimoga, od 3 do 5 t dla Atego, od 5 do 7 t dla Axora, od 4 do 10 t dla Zetrosa oraz od 7 do 18 t dla Actrosa, dostępnego z dwiema, trzema lub czterema osiami.

Specjalistyczna gama pojazdów wojskowych dostosowana jest do wymagań stawianych w operacjach wojskowych. Przykłady? Wersje z napędem na wszystkie koła i pojedynczym ogumieniem (w tym z oponami w rozmiarach specjalnych), znakomite zdolności terenowe, szeroki zakres ochrony balistycznej, możliwość transportu koleją i drogą lotniczą, głębokość brodzenia do 1195 mm, odporny na uszkodzenia obwód oświetlenia, luk dachowy, system kontroli ciśnienia w oponach i wiele innych.

Pojazdy Mercedes-Benz z napędem na wszystkie koła zaprojektowano w celu uzyskania maksymalnych zdolności terenowych i uzbrojono w międzykołowe i międzyosiowe blokady dyferencjałów oraz silniki o wysokim momencie obrotowym, gwarantujące przejezdność nawet w ekstremalnych sytuacjach. Technologia napędu na wszystkie koła Mercedes-Benz zapewnia imponujące możliwości pokonywania wzniesień - do 80 proc. lub nawet do 100 proc. w przypadku Unimoga i Klasy G.

Opancerzone pojazdy logistyczne (GLF)

Jedną z atrakcji prezentacji w Sulejówku jest rodzina opancerzonych pojazdów logistycznych (GLF – niem. Geschützte Logistikfahrzeuge) Mercedes-Benz, obejmująca modele: Unimog U5000 GLF, Zetros GLF oraz Actros GLF - wszystkie dostępne w różnych wersjach podwozia i zabudowy.

Wspólną cechą pojazdów GLF jest opancerzona kabina, chroniąca kierowcę i pasażerów przed ostrzałem z broni palnej, pocisków artyleryjskich i eksplozji, łącznie z minami i IED (improwizowany ładunek wybuchowy, ang. Improvised Explosive Devices). Istotną rolę odgrywają tu nowe, specjalnie opracowane fotele z rozłączanymi mocowaniami i automatycznymi, 4-punktowymi pasami. Opancerzone kabiny są w większości projektowane jako gazoszczelne; mogą być także wyposażone w wydajną klimatyzację oraz układ wentylacji ochronnej ABC. Deska rozdzielcza została zaadaptowana z pojazdów seryjnych i tak jak one, zapewnia dopracowaną ergonomię i maksymalne bezpieczeństwo obsługi. Dodatkowe elementy, takie jak awaryjne oświetlenie, system komunikacji głosowej z ludźmi na zewnątrz kabiny, kamera cofania czy schowki dostosowane do wymogów klienta itd. zintegrowano zgodnie z wymogami wojskowymi.

Kabiny w opancerzonych pojazdach logistycznych zostały zaprojektowane i przetestowane przez Mercedes-Benz zgodnie ze standardami STANAG 4569 i AEP 55. Są one produkowane seryjnie w sposób sprawny i niedrogi przy zachowaniu wysokiej jakości, charakterystycznej dla pojazdów spod znaku trójramiennej gwiazdy, i montowane do podwozia.

Opancerzone pojazdy logistyczne Mercedes-Benz stanowią warianty seryjnie produkowanych ciężarówek Mercedes-Benz, każdego dnia dostarczanych w tysiącach sztuk na rynek cywilny. Producent ze Stuttgartu ma do dyspozycji szeroką gamę komponentów i zespołów układu napędowego, podwozi, kabin oraz nadwozi, z których wytwarzane są pojazdy wszystkich klas ładowności. Lata prób w wymagających zastosowaniach na co dzień, w zróżnicowanych warunkach terenowych i klimatycznych dowiodły ich poziomu technologicznego zaawansowania oraz niezrównanej wytrzymałości.

Modernizacja pojazdów cywilnych z myślą o celach wojskowych odbywa się w zakładach produkcyjnych Mercedes-Benz Special Trucks. Specjalne rozwiązania wdraża się wyłącznie tam, gdzie konieczna jest taka potrzeba - na przykład w przypadku kabin opancerzonych. Takie podejście pozwala na skrócenie okresu projektowania, co oznacza, że pojazdy mogą być dostarczane niezwłocznie po złożeniu zamówienia, a dostawa części zamiennych gwarantowana jest na całym świecie i w całym okresie użytkowania określonym przez nabywcę.